Az emberi faj túlzott önbecsülése, hiúsága, a fogyasztói társadalom mértéktelen, egyre dagadó önzése, az alacsonyabb rendűnek tartott fajok kihasználása önös célok érdekében – ezek olyan dolgok, amelyeken igenis el kell gondolkodjunk, ha nem akarunk egy még közönyösebb, még kiszámíthatatlanabb és embertelenebb világot magunk köré.
Esztétikum, múlandóság, a külső megjelenés hatalma. A 21. században uralkodó tendencia a szépség felmagasztalása: a média, a társadalom egyöntetűen azt sugározzák, hogy céljainkat, vágyainkat a az adott kor eszményeinek megfelelő szépséggel érhetjük el – mindezzel háttérbe szorítva az emberi (és nem emberi) lét egyéb dimenzióit.
Kónya Melinda képei két síkon működnek: tágabb értelemben az emberi gyarlóságra, a mértéktelen és felesleges fogyasztásra, közelebbről szemlélve véve pedig az elembertelenedés egy szűkebb szeletére, a természet és az állatok szó szerint értendő kizsigerelésére, konkrétan a szépségiparban végzett kegyetlen állatkísérletekre szeretné felhívni a figyelmet az alkotó.
A kiállításon bemutatott tablók sokkoló adatokat és fotókat tartalmaznak – ezt a témát egészen egyszerűen nem lehet épp ésszel, finoman és józanul megközelíteni a festészetben sem. Vér, szenvedés, a megkínzott állatok tehetetlensége – fájdalmasan esztétikus, mégis a kedélyeket borzoló, sötét tálalásban. A borzalmak bemutatása mellett a festmények arról is szólnak, hogy a fogyasztói döntéseddel te magad vásárlóként is támogathatod vagy elítélheted az állatokon végzett kísérleteket.
Itt kell megemlítenünk, hogy az egyesület hosszú, hosszú hónapokig keresett Kónya Melinda kiállítása számára befogadó helyet, ám a véres húscafatokat szándékosan az arcunkba vágó, a végletekig konkrét megfogalmazás miatt folyamatosan falakba ütköztünk. Köszönjük még egyszer a Fogasháznak, hogy helyet adott a kiállításnak, és ezzel a témával kapcsolatos álláspont kifejezésének.
Gondolkodjunk!
Mit tehetünk a kegyetlen állatkísérletek ellen, ha mi magunk kevésbé vagyunk a téma iránt elkötelezettek és visszafogottabb álláspontot képviselünk?
Első lépésként vásároljunk tudatosan! Vásároljuk az idézőjelben kevésbé rossz terméket, törekedjünk arra, hogy olyan gyártók termékcikkeit vásároljuk meg, melyek nem végeznek állatkísérleteket termékeik fejleszetése céljából. Az ilyen gyártókról rengeteg információt találhatunk az interneten.
Cselekedj!
Ismerd meg a témát! Olvasd el a tablókat, nézd meg, mit tesznek ártatlan állatokkal azért, hogy az utcán Barbie baba szerű szépségként vonulhassunk, és saját dicsőségünkben sütkérezhessünk. Dönts magad ,mi a helyes megoldás, ismerkedj meg a különböző állatvédő szervezetek tevékenységeivel.
Kovács Anita / Memento Mori
|